Çocukla Maşukiye’ de Piknik

Güzel sıcacık yaz günleri geliyor. Çocuklar yaz tatiline girmek için sabırsızlanıyorlar. Planları listeliyorlar karşımda…
Tabi gel gör ki İstanbul’da çocuklarla yazın o nemli sıcak havasında gezmek zor olabiliyor. Bir de piknik yapmak istiyorsa minikler, yandık… Ama alternatif buldum, herkese tavsiye edebileceğim. Arabayla İstanbul’a 1 saat uzaklıkta Sapanca- Maşukiye’de…
Maşukiye Mahmudiye deresine doğru çıkan yolun üzerinde birçok piknik-restaurant alanları bulunmakta. Otobandan çıkıp soldan derenin yoluna dönünce yeşilikler ile çevrelendik. Birde yanımızdan geçen derenin güzelliği de eklenince çocuklar “hadi piknik alanına gidelim çabukk” demeye başladılar.
Biz yolun sonuna doğru olan Yayla Alabalık Tesislerinde durduk. Hemen arabadan inip gezelim, beğenirsek kalalım diye düşündük.Tesiste yeşillik ve ağaçların altında her yerde piknik masaları vardı. Birde bunların yanından geçen buz gibi derenin sesi ve serinliği de cabası. Bize iyi gelince burada kalmayı tercih ettik. Masaları birleştirdik. Sabah kahvaltısı ile başladık yorgunluğu atmaya…
Tabi çocuklar rahat rahat top oynamaya koşturmaya başladılar. İlerideki çocuk parkında da salıncaklar, kaydıraklar ve köprüler…Derenin üzerinde yüzen ördeklere kalan ekmekleri attık, balıklarda tabi onlarla beraber nasiplerini aldılar. Hatta bazı balıklar o kadar büyük ki (damızlık alabalıklar) ekmekleri zıplayarak alınca, kızımın üstü bir güzel ıslandı. Ohhh :))

Alabalık üretme tesislerinden büyük kepçelerle balık yakalanıyor.

Öğle vaktine doğru çocukları da alıp, derenin kenarındaki patikayı takip ederek yürüyüşe (trekkinge ;)) ) başladık. Yol bazı yerlerde kıvrılıp derenin içine doğru bükülüyor. Bu noktalarda taşların üstüne çıkıp dereden su içip serinledik. Daha ileriye devam ettikçe orman daha da sıklaşıyor. Ama güzel ve çocukla bir noktaya kadar gidilebilecek patika yolu var. Ayrıca su savaşı yapmakta onlara iyi geliyor…Belirli bir noktadan sonra yürüyüş hafif zorlayabiliyor çocukları, ama yeşile bürünmüş bu dünyadan ayrılmayıp sessizliği takip etmek isteyenler dağın üstlerine doğru devam edebilirler ;))
Büyük çocuklara da karting alanları var. Ya da ATV’lerle safari yaptırıyorlar.

Maşukiye deresi

Çocuklarla gezerken, tesisin alabalık üretim havuzlarına sahip olduğunu gördük. Alabalık için siparişinizi verdiğinizde sarı çizmeli elinde uzun bir balık kepçesi olan adam havuzun kenarlarından ilerleyip, size taze taze balık yakalıyor. Bu nedenle balığı burada gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. ( Menü isterseniz, balık dışında köfte, et ve tavuk ve çorba çeşitlerini de bulabilirsiniz. )
Bütün gün topun peşinde, parkta, yürüyüşte ve hayvanları beslemeyle geçiren çocuklarımız, dönüş yolunda arabada yorgunluktan sızdılar. Temiz havada onlara o kadar iyi geldi ki, eve döndüğümüzde fıstıklar hala uyuyorlardı.
Ehh yoğun bir günün sonunda bizde bir yorgunluk kahvesini hak ettik değil mi ;))

Annenin gözünden Maşukiye Yayla Alabalık Tesisleri notlarım;

 • Şehir sıcakken, burası derenin serinliği ve yeşillikler sayesinde 5-6 derece daha soğuk olabiliyor. Havanın durumuna göre bir kat daha hırka almak gerekir.
 • Çocuklar için mutlaka yanınızda yedek kıyafet bulundurun. Hatta terlik yada ayakkabı da alın. Islanması halinde yedeğe ihtiyaç duyuluyor.
 • Tuvaletler temiz. Zaten su bol, sürekli temizleniyor. Emzirme odası yok.
 • Yanınıza top, ip hatta hamak bile alarak gidebilirsiniz. Bulunduğunuz alanda ağaçlar varsa hamak yapmaya izin veriyorlar.
 • Gazete, dondurma, sakız gibi bir büfede satılan şeylerin olduğu küçük bir market var.
 • Sırma Su burada fabrika kurmuş. Suyun lezzeti güzel. Mataralarınıza dönüş yolu için su doldurmayı unutmayın.
 • Yine güneşli günler için çocuklara koruyucu krem veya şapka gerekebilir. Çünkü çocuk parkı bölümünde hiç ağaç yoook :(( (Böylesine yeşil olan bir yerde parkı neden bu kadar çıplak bıraktılar anlayamadım ???)
 • İsterseniz tesis konaklama imkanı da sağlıyor. Ancak ben girip görmedim. İlgili fotoları buradan görüp kendiniz karar verebilirsiniz.
Tesisin otel bölümü

Ulaşım

Özel araba: Tem yoluyla paralı İzmit yoluna girin. Sapanca kavşağından gişelerden geçin. Sola dönün ve ilk soldan içeri girin. Yolun üzerinde birçok piknik alanı ve piknik-restaurant tarzı yerler göreceksiniz. Bahsettiğim tesis yolun en sonunda kalıyor. ( 5 km içeride yolun sonunda)
Park: Tesisin büyük otopark alanı var ve ücretsiz.

Adres: Mahmudiye Dere içi Mevkii Sapanca/ Sakarya
Tel:      0264 582 6420

Mavinin yerini yeşil ile derinleştiren derenin etrafında çocuklarla gezerken bolca fotoğraf çekmeyi unutmayın ;)).

Tesise ait piknik alanları ve akan dere

 1. İrfan Mutlu diyor ki:

  Çocuklarla gezmeye gitmek istediğimizde bir çok şeyi düşünmek zorunda kalıyoruz çoğu yere gidemiyoruz yazınız gerçekten çok açıklayıcı olmuş çok teşekkür ederim. Takip edeceğim bundan sonra.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng