Çocukla Bozcaada’da Nerede Yüzülür

Bozcaada’da mayısın son haftalarından ekim ortasına kadar rahatlıkla denize girilebiliyormuş öğrendiğimize göre.

Bozcaada özel aracınızla iki veya üç günde rahatlıkla gezebileceğiniz büyüklükte bir ada.

Koy koy gezelim görelim bir günde deseniz de bir noktada “Çoook sıcakkk anneee ne zaman yüzeceğizzz” diyen sesler arabanın içinde yoğun bir hal alınca zamanı çocuklara göre yaşarsınız.

Bozcaada’da plaj çok, her yerde denize girebilirsiniz, hatta yat limanında bile…Ada da yaz ne kadar kalabalık geçerse geçsin denize girilecek tenha koyların bulabilirsiniz.

Bebekli çocuklu aileler için deniz suyu ve havanın sıcaklığı açısından Temmuz- Ağustos dönemleri en avantajlı zamanlar bana göre. Tabi plajlar kalabalık oluyor, ama zaten bize gerekli olan kova kürek ile can simidi…

Adada yaz dönemi, kuzeyden esen rüzgar sayesinde bunaltıcı geçmiyor.

 Eylül-ekim ayları deniz suyu sıcaklığının en yüksek olduğu dönem olduğunu söylüyorlar, biz tecrübe etmedik. Rüzgarın hafiflemesi ve plajlardaki kalabalığın çekilmesiyle tabi daha keyifli olsa gerek.

Bozcaada rüzgarıyla ünlü. Poyraz veya lodos esmesine göre girebileceğiniz birbirinden temiz ve dalgasız koyları aşağıda yer alan haritadan bulabilirsiniz.

Bozcaada haritası birçok koyun yerini gösteriyor. Rüzgarın durumuna göre haritadan çocuklarla girilebilecek uygun plajı bulabilirsiniz.

Ailecek plaja gitmek ne keyiflidir değil mi? Ama öncesinde hazırlanma aşaması bazen gözümüzde büyür. Aile boyu plaj çantası listesi yazımı okuyun, strese girmeyin. Çocuk ve Bebekle Plaja Giderken Çantanızda Neler Olmalı linkinde hazırlama rehberim 😉 kolay gelsiiin.

Poyraz eserse girilecek koylar-plajlar;

 • Ayazma Plajı;

İnce kumlu, sığ ve upuzun bir koy sizi bekliyor. Bütün plaj boyunca şemsiye ve şezlong bulabileceğiniz, açıktaki gemilere rağmen denizi berrak bir mevki. Çocuklarla beraber rahat rahat denize girebileceğiniz tüm adada vazgeçmeyeceğiniz tek yer. Çocuklar ve bebekler için deniz suyu sıcaklığı Kuzey Ege olması nedeniyle tabi ki güney bölgemize göre daha soğuk olacaktır. Zamanla alışabileceğiniz hatta sonra hep arayacağınız bir özellik olabilir bu dikkat edin 😉

Çocuklarla yüzülebilecek en güzel plaj Ayazma Plajı. Su tertemiz, kum ve sığ. Kesinlikle çocuklu bebekli ailelere öneriyorum.
 • Sulubahçe Koyu
 • Habbele Koyu;

Bütün adada yollar düzgün bir asfalt ile kaplı olması sebebiyle her yere kolay ulaşabiliyorsunuz. Ancak bu koya iniş toprak yol. Aracınızla iniş biraz zor olabilir. Koyda bir adet beach tarzı yer var. Burası biraz daha çiftlere yönelik. Genel olarak deniz ve sahil taşlık olması sebebiyle çocuklarla denize girmek buradan zor olacağı için biz kalmadık. Çocukların oynayacağı bir kumsal olmaması sebebiyle ailelere pek öneremiyorum.

Çocuklu ailelere pek önermiyorum Habele Koyunu, yalnız deniz her zamanki gibi tertemiz, bunu da belirtmem gerekir.
 • Beylik Koyu
 • Akvaryum Koyu;

İsmi gibi bir koy. Balık sürüleriyle en sığ yerde bile yüzebiliyorsunuz. Eğer çocuğunuz korkmuyorsa onunla beraber keyifli bir yüzüş sizi bekliyor. Yalnız suya girmeden önce sırtınıza boool güneş kremi sürün, çünkü başınızı suyun içindeki güzellikleri görmekten alıkoyamayacaksınız. Ayrıca deniz gözlüğü, şinorkel, palet yanınızda bulunsun. Deniz ve kumsal ise küçük çakıllı. Koyda kayalar arasında yüzecek olursanız deniz kestanelerine dikkat etmenizi öneririm. Bu sebeple çocuklarla Akvaryum koyunda yüzerken plaj ayakkabısı ya da palet gerekli.

Akvaryum koyunda ailecek sualtı dünyasının keyfini çıkartabilirsiniz

Lodos eserse girilecek koylar-plajlar;

 • Çayır Koyu
 • Tuzburnu Koyu
 • Poyraz Limanı
 • Tekirbahçe Koyu

Bizim girdiğimiz dönemde hep poyrazdan estiği için açıkçası buralara uğrayıp gezmek aklımıza gelmedi.

Kalenin önünde yer alan yat limanında da çocuklarla denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Poyraz ya da lodosta yüzülebilecek koylar;

 • Bozcaada Yat Limanı: Türkiye’nin en temiz yat limanlarından biri. Burada yer alan beach’te denize girip çıkabilirsiniz. Yalnız limana giren teknelere dikkat edin fazla açılmayın.
 • Kale arkasındaki Salhane barın önündeki merdivenden girip çıkabilirsiniz.
  Kaleden başka bir manzara

   

Bozcaada hakkında merak ettikleriniz için diğer yazılarıma göz atabilirsiniz

Kekik Kokulu Bozcaada

Bozcaada Hakkında Gezi Rehberi ve Ada’ya Ulaşım

Bozcaada’da Gezilecek Yereler ve Nerede Ne Yenilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.