Çocuk Kitapları- Sihirli Araba

Fatih Erdoğan’ın çocuklar için kaleme aldığı “Sihirli” dizisiyle tanıştığımız Sihirli Araba adlı kitap benimde merakla okuduğum bir kitap oldu.

Berke, ailesiyle yaşayan ama yakın zamanda doğmuş küçük bir kardeşi olan bir çocuk. Kardeşinin hasta olması sebebiyle anne ve babası uzun bir süre hastanede kalacaktır. Artık mahalleden komşuları olan Adnan amcayla yaşayacak olan Berke kendini bir maceranın içinde bulur. Herşey araba tamirhanesi olan Adnan Usta’nın pille çalışan kırmızı renkli bir araba yapmaya çalışmasıyla başlar. Pil çok önemlidir ve bunu ondan çalmak isteyen kötü adamlar vardır.

Berke ve Gülay atölyeye girdiklerinde içerden gelen sesi duydular. Adnan Usta’nın sesiydi. Tam kapıdan içeri gireceklerdi ki Berke Gülay’ı durdurdu. Sessiz kalıp kapının girişindeki kırık iskemlenin altına eğildiler. İçeriyi görebiliyorlardı ama içeridekiler onları göremezdi. Dört kişiydiler. İkisi Adnan Usta’yı iki yanından tutmuştu. Biri Adnan Usta’ya bağırarak birşeyler söylüyor, öteki de çekmeceleri, dolapları karıştırıyordu. Berke korkuyla büzüldü. Ne yapmalıydı? Gülay korkuyla Berke’ye baktı. Berke parmağıyla sus işareti yaptı.

Kapağı açtığınızdan itibaren hikayenin içine alan sürükleyici bir anlatım sizi karşılıyor. Berke kitabın büyük bir bölümünde esas karakter olarak konumlanmakla beraber olaylara sonradan katılan Gülay adlı Berkenin arkadaşı da heyecanlı serüvende esas kız görevi yapıyor. Yazarın yeni karakterleri serüvenin içine dahil etmesiyle aslında basit olan konu ilgi çekici olmaya başlıyor. Adnan Usta’nın geçmişi, mahalledeki diğer çocuklar, anne ve babanın Berke’yi hastaneden telefonla aramaları, Berke’nin başına düşen palamut, Gülay’ın dahil olması ve peşlerindeki hırsızlarla heyecan kitabın ortalarından sonra artmaya başlıyor.

Konunun anlatımında konuşmaların çok kullanılması sayesinde çocuklar okurken kitabı sıkıcı bulmayacaklardır. Hatta bu daha kolay okumalarını teşvik ediyor. Yalnız 8+ yaşta bile çocuklar hala kitapta resimli sayfaların olmasına ihtiyaç duyuyorlar.  Bu nedenle anlatımın hafifliği ve cümlelerdeki düzenlilik akıcılığı sağladığı için tasvir edilen durum veya mekanları çocukların hayallerinde canlandırmalarına yardımcı olan bir üslup olduğu kullanıldığı düşüncesindeyim.

Kitapta yer alan anne baba kardeş ve çocuk, mahalledeki komşuluklar ve arkadaşlıkları ile ayrıca verilen değerlerin de bu kitapta büyük yer aldığını görüyoruz. Bu sayede çocuklar serüveni heyacanla okurken bir yandan da olumlu insan ilişkileri doğru davranışlara yönelik örnekleri görebilecekler.

Berke kucağında kardeşi Özge’yle salona giren annesine baktı. Özge başparmağını ağzına sokmuş gülümsüyordu.Berke de ona gülümseyerek yerinden kalktı ve kollarını uzatarak kardeşini annesinin kucağından almak istedi.

Açıkçası belirli mesaj kaygılarıyla yazılmış kitapları çocuklar ne kadar çok seviyor bilemiyorum? Siz peki bir yetişkin olarak mesela Dan Brown’ın kitabını okurken size sürekli mesaj bombardımanı yapılmış olsa ne kadar çok severdiniz hiç düşündünüz mü? Bu nedenle cesur ve pes etmeyen çocukların hikayesini merak eden çocuklara Sihirli Araba ve serinin diğer kitaplarını öneririz.

Kitap: Sihirli Araba

Yazar: Fatih erdoğan

Yayımcı: Mavibulut

Fiyatı: 14,40 TL

Sayfa sayısı: 183

Yaş: 8+

Fatih Erdoğan, Mavibulut Yayınlarını 1980 yılında kurmuştur. 1990-2000 yılları arasında Türkiye’de çocuklar için çıkarılan ilk edebiyat dergisi Kırmızıfare’nin ve ilk çocuk edebiyatı araştırmaları dergisi BinbirKitap’ın editörlüğünü yaptı. 1992 yılından 2002 yılına kadar İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’nde çocuk edebiyatı üzerine ders verdi ve aynı bölümde yüksek lisans ve doktora yaptı. Çocuklara yönelik kitaplar yazdı, resimledi, çevirdi ve editörlüğünü yaptı. Cumhuriyet ve Radikalgazetelerinde çocuk edebiyatı ve çocuk kitaplarına ilişkin yazılar yazdı. Yurtiçinde ve yurtdışında aynı konularda konferanslar verdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.