Çocuk Kitapları- Darth Paper’ın Dönüşü

Kapaktaki resim de nedir ki diyenler var mı?

Lütfen karıştırmayalım o Darth Vader değil.

Yıldız Savaşlarının en önemli karakteri olan Darth Vader’ın origami kağıdından yapılmış kuklası Dart Paper’dır 😉 (Yani Darth Kağıt :)) )

Bir Origami Yoda Kitabı

Açıklaması bile merakımı cezbetti. Hemen raftan aldım, ve Ege’ye gösterdim. Sanki o okusun da bende bu vesileyle hani göz atan anne modundayımm.

AAA birde kitabın her yerinde origami kağıt katlama sanatı üzerine birçok teknik gösterilmiyor mu!? “Ne güzel değil mi” diye baloncuklar oluştu başımın üzerinde. Belirli bir süre havada kaldıktan sonra yazarı kim diye araştırdım hemen cep telden.

Tom Angleberger, Yıldız Savaşlarını çok seven ve origami sanatıyla çok ilgilenen çocuk kitapları yazarı. Farklı bir yazar, hoşuma gitti, sıradışı.

Dizinin ilk kitabı olan Origami Yoda’nın Gizli Dosyasını önce sordum, ellerinde yoktu. Kitabevinde seriye ait sadece Darth Paper Dönüşü kaldığı için hemen alalım dedim.

“Origami Yoda’nın Gizli Dosyası” adlı kitap, Star Wars serisinden tanıdığımız bilge Yoda’nın bir çocuk tarafından okul arkadaşlarına öğüt vermesi için origami kağıdından bir kukla olarak hazırlaması ile başlar. Dwight ismindeki çocuk, kağıttan Yoda ve okul arkadaşları arasında geçen sıradışı macera serisi bu kitapla başlıyor.

Dizinin ikinci kitabı olan “Darth Paper’ın Dönüşü” yine Star Wars serisinden esinlenilerek yazılmış bir kitap. Okulda Dwight’ın can düşmanı olan Harvey bir parmak kuklası hazırlar. Fakat bu parmak kuklasının kötücül planları vardır.  Herkese hakaretler yağdıran Darth Paper isimli kağıt kukla ayrıca Dwight’ın okuldan atılması için girişimlerde bulunur. Bunun üzerine Dwight’ın kahramanı Yoda arkadaşlarından bir dosya hazırlamalarını ister. Bunun hazırlanması şarttır, çünkü Origami Yoda’nın kurtuluşu kim bilir belki de bu dosya sayesinde olacaktır.

Kurtuluş dosyası için Dwight’ın arkadaşlarının hazırladığı ayrı ayrı mektuplar hikayeyi oluşturuyor. Sayfa kenarlarında yer alan karikatür resimler kitabın daha hareketli merak ettirici bir görünüm kazanmasını sağlıyor.

Bazı kitapların çevirilerinde çoğu cümleyi anlamsız bulsam da bu kitapta kesinlikle bozuk bir anlatım yok. Hatta yazarın esprili üslubunu Türkçeye başarıyla yansıtmış çevirmen Burcu Bingül.

Yazan: Murky

Origami Yoda ve Yoda

Disiplin Kurulu,

Geçen gün bilmem kaçıncı kez İmparatorun Dönüşünü seyrettim, inanılmaz güzel bir film!!! Yoda’yı düşünüyordum, yani İmparatorun Dönüşünde 900 yaşındaysa, Gizli Tehlike’de 870 yaşında olmalı herhalde. Peki bu filmler çekilmeden önce ne yapıyordu, nereden gelmişti???

Bu yüzden Vikipediye danıştım… Evet bir şeyler yazmışlar ama aslında kimse bir şey bilmiyor!!! George Lucas (Corc Lukas) bu konuda bir açıklama yapmıyor ve Yıldız Savaşları’nın diğer yazarlarından da bu konuda bir açıklama yapmasına izin vermiyor. Sonra düşündüm de, belki de George Lucas’a ihtiyacım yok. Ben Origami Yoda ile aynı okula gidiyorum. O bilmezse kim bilecek!!!

Esprili bir dil ve karikatürsel anlatımla hazırlanmış kitaptan bir bölüm
Esprili bir dil ve karikatürsel anlatımla hazırlanmış kitaptan bir bölüm

İşte Dwight’ın sınıf arkadaşının Disiplin Kuruluna arkadaşı için yazmış olduğu mektubun bir parçası. Oğlum Ege, esprili bir dille yazılmış bu kitabı bir günde bitirdi. Yani bir solukta, ve mutlu mutlu okudu. Hemen kağıttan Yoda ve Darth Paperı yaptı, hatta bize kendi kendine bir kukla gösterisi bile hazırladı. Tabi o da Bir Yıldız Savaşları tutkunu olduğu için bu kitabı çook severek bitirdi.

Eğer sizin de çocuğunuz kalıp dışı kitaplara meraklıysa ayrıca Yıldız Savaşları ya da origami meraklısı ise başarılı yazım dili ve sayfa kenarlarında yer alan komik resimlerle dolu karton kapaklı ciltli bu kitap serisini öneriyorum.

Ayrıca çocukların kendi gerçek ve hayal dünyalarına bağlanmak isteyen anneler babalar bu seriyi kitapçınızdan ısrarla isteyiniz! ve sizde okuyunuz 😉

Kitap adı: Dart Paper’ın Dönüşü

Yazar: Tom Angleberger

Kitabevi: Altın Kitaplar

Kitap Serisi: Bir Origami Yoda Kitabı

Fiyat: 18 TL

Yaş: 8+ (benim tavsiyem)

Kitapta yer alan Yodanın origami anlatımı. Darth Paper'ınkini merak ediyorsanız hemen bir arka sayfada ;)
Kitapta yer alan Yodanın origami anlatımı. Darth Paper’ınkini merak ediyorsanız hemen bir arka sayfada 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us