Çanakkale Şehitler Abidesi

Türk’ün devrilmezliğinin anıtı Çanakkale Şehitler Anıtı…

Çanakkale ili sınırlarında Gelibolu yarımadasında Morto koyunda gelen geçen her gemiyi selamlar.

Bu ülkenin ne fedakarlıklarla ayakta kaldığının ihtişamlı sembolü…

Çanakkale’ye her gidişimizde çocuklarla gezilecek o kadar çok birbirinden önemli yerler var ki.

Çanakkale Savaşının yapıldığı tarihi yerleri ve ilgili müzelerini ziyaret birkaç gün içine sığdırılabilir.  Fakat biz ailecek kahramanlıklar diyarının her karesini yudum yudum yaad etmeyi seviyoruz. O nedenle her yıl yeni bir alanı seçip yola çıkıyoruz.  Bu yaz, Çanakkale Şehitler Abidesini ziyaret etmeye karar verdik.

Gelibolu Milli Parkında Çanakkale Savaşı ile ilgili tarihi yerleri ziyaret etmek isterseniz, öncelikli olarak Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezine çocuklarla görmenizi öneririm.
Şehitler Abidesi, Boğazı gördüğü bu noktada tüm gemiler onu selamlar…

Gelibolu Yarımadası Morto koyunu gören Hisarlık burnuna inşa edilmiş bu anıt, Türk ulusunun ne kudretli olduğunu hissettirir.

1944 yılında açılan bir yarışma ile buraya yapılacak anıta ait proje seçilmiş. 1950 yılında inşası kabul olsa da, parasızlık, yolsuzluk ve imkansızlıklar sonucunda yarım kalan inşası Milliyet gazetesinin yaptığı kampanyayla 1960 yılında halktan toplanan bağışlar sayesinde tekrar başlatılmış, ve 20 Ağustos 1960 yılında ziyarete açılmış. Şimdilerdeki halineyse 2008 yılında yapılan düzenlemelerle gelinmiştir.

Çanakkale Şehitler Abidesi ziyaretinde anıtın dışında çevresinde görebileceğiniz;

Sembolik Türk Şehitliği

Meçhul Asker Şehitliği

Yaralı Asker Anıtı

Rölyef

Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı

ve Türk Bahçesi gibi bölümler yer alıyor.

Çanakkale Şehitler Abidesi Rölyef

Abideye çıktığınızda dört sütun üzerine oturtulan anıtın tavanında kırmızı beyaz  mozaik camlardan yapılmış Türk bayrağını görebilirsiniz. Sütunların deniz tarafına bakan bölümünde 4 adet deniz savaşını anlatan rölyef ile karaya bakan sütunlardaysa kara savaşlarını anlatan diğer 4 rölyef yer alıyor.

Çanakkale Savaşlarında yaralanan asker arkadaşına yardım eden bir askerimizin ve Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının kahramanlıklarını sembolize eden devasa heykellerin ihtişamı sizlere o günlerde yaşananları hissettirecektir.

Abidenin bahçesinde yer alan Türk askerinin heykeli

Çanakkale’de şehit olan 253.000 Türk askerini sembolize eden ve listesi yer alan mezarlık, anıtın kara tarafına doğru yer alıyor. Şehit askerlerimizin baba adı, rütbesi, memleketi ve doğum yıllarının yazdığı sembolik mezar taşlarında bölge ve şehir olarak sınıflandırılmış. Yanınızda sizden bir kuşak büyüklerinizle giderseniz dedelerinizin babalarını veya akrabalarınızın isimlerini listelerde bulabilirsiniz.

Daha önce çok gittiğim abide de ilk defa Çanakkale Savaşına ait bir tiyatro seyretme fırsatı bulduk ailecek. 57. Alayın sancak için yaptığı fedakarlıkları ve kahramanlıklarına ait tiyatro 7’den 70’e hepimizin iliklerine kadar o günleri yaşattı.

Ahh ahhh… Bu topraklar kalksa da konuşsa diye düşündüm, şehit düşen binlerce vatan evladının arkalarında bıraktıkları sevdiklerinin gözlerinden akan gözyaşlarıyla ıslandıklarını.

Çocukla Gezin olarak seyrettiğimiz Çanakkale Savaşıyla ilgili tiyatro için tüm ekibi tebrik ediyorum ve emekleri çok teşekkür ederim kendi adıma

Tiyatro genel olarak saat 14.00 civarlarında  başlıyor ve  en az 15 dakika sürüyor. Eğer tesadüf ederseniz seyretmenizi öneririm. Yalnız sahne abidenin merdivenleri olduğu için ve tiyatrocularımıza da rollerini yapmaları için yer bırakarak seyrederseniz iyi olur. Bu uyarıyı yapma ihtiyacı hissettim, noolur kusuruma bakmayın. Çünkü o kadar çok söylenmesine rağmen vatandaşlarımız ne geride durdular, ne de yere oturup seyrettiler. Hatta tiyatro hala sahnedeyken merdivene çıkıp selfie çeken bile olabildi. Nasıl düzeliriz ve saygı gösteririz bilemiyorum…eğitim şart 😉

 

Çocuklarla gezilecek yerler listesinde bulunması gereken bir nokta olan Çanakkale Şehitler Abidesi, artık Çanakkale ilinin de bir sembolü olmuş ve Hisar burnunda boğaza girenleri bütün ihtişamıyla karşılıyor. Tüm uluslara dünyada yapılan en büyük ve en onurlu savaşın kazananları olarak kucak açıyor ama unutturmadan o şehit düşen 253.000 kahramanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.