Babam ve Ben

Paris’in sokakları bir baba ile kızının sıcacık öyküsüyle renkleniyor.

Babasının işyerindeki gizemi çözmeye çalışan Catherine, annesi gibi bir dansçı olmak istiyor. Amerika’daki annesi kadar yetenekli mi henüz bilmese de, babası gibi o da gözlük takıyor.

Dans ederken çıkardığı gözlükleriyle keskinliğini kaybeden bu büyülü dünyayı babasıyla paylaşmak, Catherine’in çocukluğundaki en unutulmaz detayları süslüyor.

“Gözlüksüz dans etmek beni hiç rahatsız etmiyor.”

Sesimdeki kararlılık babamı şaşırtmışa benziyordu.

“Eğer gözlüksüz her şeyi net görebilseydim daha kötü dans ederdim. Bu benim işime geliyor. ”

“Haklısın” dedi babam. “Benim gençliğim gibi olacak.Gözlüklerini takmadığında diğer insanlar bakışlarında bir tür buğu ve tatlılık bulacaklar…”

Annesine olan özlemi babasının onunla hem arkadaş hem de baba olarak davranışlarıyla avunmaya çalışan Catherine’in dünyası baleye başlayınca bambaşka bir hal alıyor. Bundan memnun olan esas kahramanımız herşeye rağmen, gözlüklü olmasına, dans etmeye tutkuyla sarılıyor. Hayatın babasına ve kendisine neler getireceğini bilmeyen ama dansla beraber yaşama daha farklı bir bakış yolu bulmuş olan bu tatlı fransız kızının hikayesini biz çok sevdik.

Catherine bale dersinde
Catherine bale dersinde

2014 Nobel Edebiyet ödülü alan kitabın yazarı Patrick Modiano ve içindeki resimleri çizen Jean- Jacques Sempe bana göre bir kız çocuğu karakterinin gözünden dünyanın nasıl olduğunu hem güzel anlatmışlar hem de çizmişler. Oğlumla bu kitabı ilk ele almamızın sebebi kapaktaki çizimdi. Hikayenin başından sonuna çoğu sayfada yalın ama sizi hafif gülümseten karikatür çizimler benim aklımdaki fransız stilini çok güzel niteliyordu. Yazarın kullandığı dil de açık ve yalın olmasıyla çok rahat okunan bir kitap olmuş.

Kitap adı: Babam ve Ben

Yazar: Patrick Modiano

Resimleyen: Jean- Jacques Sempe

Yayınevi: TUDEM

Fiyat: 15 TL

Modiano, Fransa’nın önemli yazarlarından.  Geçmiş dönemlerin ve mekanların atmosferini son derece başarılı bir şeklilde kaleme alabilmesiyle geçmiş kaşifi yazarı olarak da bilinir. Bir çok eseri ödül kazandığı gibi tüm kitapları çok satanlar arasında. Babam ve Ben ile bizi 1960’lı yılların Paris’ine götürmeyi başaran Modiano, bu eseri ile 2014 Nobel Edebiyat Ödülüne değer görülmüş.

Kitabın harika resimlerini yapan Sempe ise 1932 Fransa doğımlu. Paris- Match, L’Express, New Yorker ve New York Times gibi birçok dergide çalışan Sempe,

Petit Nicholas dizisinin unutulmaz yazarlarından biri olmuş. Beş cilt olarak yayımlanan bu seri Türkiye’de Pıtırcık adıyla basılmış.

Yaşadığı ortamı gözlükleri çıkarmasıyla farklı olarak algılayıp zaman zaman dramatik ve bazen de komik hallerde olan küçük bir kızın hikayesi Babam ve Ben.

Gerçek dünya biraz sıkıcı mı acaba?

Catherine’in peşine düşsek de şöyle dünyaya başka bir gözle mi baksak acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us