Antik Dünyadan Modern Zamanlara Büyülü Bir Yolculuk

Düşler Mozaiği” Forum Kayseri’de

 Kayseri şehrinin yerel mimarisine özgü yapısıyla, modern ve geleneksel formları bir araya getiren FORUM KAYSERİ AVM, “Düşler Mozaiği” projesiyle tüm çocukları ve yetişkinleri mozaik sanatının büyülü dünyasına çağırıyor.

Açıldığı günden bu yana sunduğu keyifli etkinliklerle farklı bir alışveriş ve yaşam deneyimi sunan FORUM KAYSERİ,  2016’yı karşıladığımız bu günlerde, 7’den 70’e tüm ziyaretçilerini bir kültür yolculuğuna çıkarmaya hazırlanıyor. Gaziantep Müzesi, Şanlıurfa Müzesi ve Hatay Müzesi’nin Bilim Sponsoru olarak destek verdiği “Düşler Mozaiği”; kültür ve sanat varlıklarını koruma ve tanıtmaya yönelik misyonuyla bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçecek.

Tarihi 4000 yıl öncesine dayanan mozaik sanatını, Türkiye’nin en önemli müzelerinde yer alan mozaikler eşliğinde günışığına çıkaracak olan proje; antik dünyadan modern zamanlara uzanan bir çizgide bu köklü sanatı gündelik yaşama taşıyacak.

FORUM KAYSERİ’nin bir müze görünümü verilmiş aktivite alanında, tamamen ücretsiz olarak gerçekleşecek “Düşler Mozaiği” workshop serisi, 14-15-16-17 Ocak günlerinde, 13.30-18.30 saatleri arasında günde 5 seans halinde çocukların katılıma açık olacak.

Etkinlik alanı iç mekânında çocuklara yönelik workshoplar içerirken, dış mekânı özel bir sanat galerisi haline getiren mozaik sergisi ise yetişkinleri bu kültürel deneyimin bir parçası haline getirecek.

İç mekanda teorik ve pratik anlamda mozaik sanatının tüm aşamalarını eğitmenleriyle birlikte deneyimleyecek olan çocuklar, farklı tekniklerle üretilmiş mozaik taşlar kullanarak çeşitli objeleri dekore edecekler ve üç boyutlu mozaik eserler üretecekler. Workshoplar; çocuklarda yaratıcılığı, üretkenliği, farklı ve özgün düşünme yeteneğini desteklemek ve kültür-sanat ile çocuk arasındaki bağı güçlendirmek üzere planlandı.

“Düşler Mozaiği” etkinlik alanını dış cepheden çepeçevre kuşatan mozaik sergisi; Hatay Arkeoloji Müzesi, Zeugma Mozaik Müzesi ve Haleplibahçe Müzesi’nde yer alan mozaikler arasından seçilmiş 12 adet eserin 100×70 ebadındaki canlandırmalarından oluşuyor. Sergi alanı, sergilenen mozaiklerin yanı sıra görsel ve yazılı argümanların sunumuyla bilgilendirici bir nitelikte olacak.  Düşler Mozaiği Sergisi, 14-15-16-17 Ocak günlerinde FORUM KAYSERİ -Düşler Mozaiği etkinlik alanında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

 

Sergilenecek Eserler:

 • Soteria Mozaiği – Hatay Arkeoloji Müzesi
 • Zenci Balıkçı Mozaiği – Hatay Arkeoloji Müzesi
 • Apollon Ve Daphne Mozaiği – Hatay Arkeoloji Müzesi
 • Koç Başları Mozaiği – Hatay Arkeoloji Müzesi
 • Süleyman’ın Düğümü Mozaiği – Hatay Arkeoloji Müzesi
 • Avlanan Amazonlar Mozaiği (2 Detay) – Haleplibahçe Müzesi
 • Ktisis Mozaiği – Haleplibahçe Müzesi
 • Çingene Mozaiği – Zeugma Mozaik Müzesi
 • Okeanos Ve Tethys Mozaiği – Zeugma Mozaik Müzesi
 • Geometrik Desenli Oda Tabanı Mozaiği – Zeugma Mozaik Müzesi
 • Pasiphae-Daidalos Mozaiği – Zeugma Mozaik Müzesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us