Çizgi film seçiminde dikkat edeceğimiz 7 önemli kriter!

Gezmediğimiz günlerden biriydi, evdeydik 😉 Hava da dışarıda bir sıcak anlatamam…
Herkesin aklında baloncuklar…
Ne yapsak ne yapsak derken, evde neler yapmayı sevdiğimizi konuşmaya başladık.
Her kafadan heyecanla bir ses çıkıyordu…
Mutfakta makarna pişirmek, kurabiye yapmak, tahtaya renkli tebeşirlerle komik canavar resimleri çizmek, hikayecilik oynamak…
başka başka,,,
evde piknik, beraber kitap okumak, evde sinema keyfi yapmak…saymakla bitmedi daha da devam eden bu listeyi;
“Hadi hangisini yapalım bugün?” diyerek böldüm.
Tabi evde iki küçük çocuk olunca iki ayrı sess;
“Anne piknik yapalım”
“Evde sinema keyfi yapalım anneee n’olur” diyen kibar kızım.
“İkisini de yapmaya ne dersiniz?” dedim.
Hemen piknik örtüsünü alan kızım salona doğru yolunu tuttu. O sırada saatime baktım. “Disney Channel” da saat 17’de Prenses Sofia başlayacaktı.

Prenses Sofya

Oğlum hemen tencerenin içine tuz ve mısır tanelerini attı. Ben de pişirmeye başladım. Bir 15 dakika içinde meyvelerimizi yıkadık, pörtleğimizi patlattık, piknik örtümüzün üzerine yastıkları ve yiyecekleri koyduktan sonra sinema havasını sağlamak için perdeleri sıkı sıkı kapattık.
Her şey hazırdı…
Laf aramızda biz büyüklerde tatlı Prenses Sofia’yı ve bir de “Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları”nı seyretmekten büyük keyif alıyoruzz. ( Bu arada televizyonlarını uydudan seyredenlere ayrıca bir haberim var, Disney Channel uydudan şifresiz izlenebiliyor 😉 )

Bu çizgi filmlerde, eski Disney klasikleri olan Peter Pan, Kaptan Hook, Sindirella ( ki kızımın en sevdiği), Pamuk Prenses ve Disney perilerini de görünce çocukluğumu hatırlıyorum ve kendime daha yakın hissediyorum. Böylece bir alışkanlık yapan Disney Channel’daki çizgi filmleri TV saatimiz sırasında açmayı uygun görmeye başladım.


Oğlum ve kızım büyürken bazı şeyleri onlara anlatabilmek veya alışkanlık olarak kazandırabilmek için görsel yayınlara ihtiyaç duydum. Bu nedenle kitapevlerinde ve internet sitelerinde harcadığım birçok saatlerim olmuştur.
Tuvalet alışkanlığı, trafik kuralları veya günlük bakım, yemek alışkanlığı ile ilgili bilgi ve görselleri içeren güzel kitapları bulabiliyordum. Ama hayvan sevgisi, nezaket kuralları, tevazu, arkadaşlarla takım oluşturabilme, gerektiğinde bu takımla beraber sorunları çözüp hareket etmek, lider olmak ve yardımseverlik üzerine 4-8 yaş arasındaki çocuklara uygun içerikte “sevimli” kitaplar bulamamıştım. Belki İngilizce olan kitaplar elime geldi, ama Türkçesi yoksa işime yaramazdı.

Jake and Ever Land Pirates

Taaa o zamanlar, yani Ege 4 yaşlarındayken, Disney Channel’da “Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları” ile tanıştık. Şimdilerde saat 11’de ekranlarda yer alan bu çizgi film serisi çocuklar okuldan geldikten sonra yarım saatlik TV teneffüsümüzde keyif alarak seyrettiğimiz bir aile aktivitesi oldu.

Korsanları eğlenceli bir şekilde anlatan bu çizgi filmde dostluk ve birlik olmanın sonucu kazanılan başarılar üzerinden takım çalışmasının önemi vurgulanıyordu.

Esas kahramanlar, Kaptan Jake, Cubby ve Izzy adında birbirinden yetenekli üç arkadaş. Maceradan maceraya koşan bu takım Kaptan Jake’in sorunlar karşısında özgüvenli ve lider duruşu, Izzy’nin bulunan ganimetleri çözümler için pratik bir zeka ile kullanması ve Cubby’nin haritaları anlayıp arkadaşlarını yönlendirmesiyle, Kaptan Hook’un yaptığı kötülüklere karşı zafer kazanmalarını sağlıyordu.

Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları’ndaki aksiyon dolu sahneleri seyrederken çocuklar, sayı sayma, şekiller, uzaklık ve lokasyonla ilgili tahmin yürütme olanağını da buluyorlar. Sıklıkla karşılaşılan harita kullanımı ise çocukları yön belirleme kavramlarıyla tanıştırıyor. Bütün bu özellikler bir araya geldiğinde matematiksel düşüncenin temelini oluşturuyordu.

Hele bu çizgi filmin sonunda korsanların söyledikleri şarkılar ;)) komik bir şekilde söylendiği için keyifli bir aile saatine dönüşen bir seçim olmuştu.

Prenses Sofya çizgi filminden

Şimdilerde ise kızıma bazı değerleri verebilmek endişesindeyim. Özellikle prenseslerin ayrı bir zümre olmadığını ve her çocuğun kendi hayatında gösterdiği davranışlarıyla özel bir insan olabileceğini anlatan görsel yayın çook aradım. Sonunda imdadıma “Prenses Sofia” yetişti.

Sofia’nın annesi, Kral Roland ile evlenir. Kraliyet sarayında yaşamaya başlayan Sofia, yeni kardeşleri ile kurduğu ilişki ve yeni hayatın getirdiği uyulması gereken incelikleri öğrenmeye başlar. Prenses veya prens olmanın gösterişli bir yaşamla değil aslında yardımsever, alçakgönüllü ve görgülü davranış sergilemekten ileri geldiğini anlatan bir çizgi film olduğunu gördüm.

İşte bu da tam benim hem kızıma hem de oğluma vermeye çabaladığım bir mesajdı.

Öğretici ve pozitif mesajlar içeren Disney Channel çizgi filmleri, çocuklara ailevi değerlerin önemini, takımın parçası olabilmenin getirdiği sosyal faydayı ve kendilerini rahat ifade ederek mutlu çocuk olmalarını sağlıyor.. Evde çocuklarımızla beraber yaptığımız aktiviteler çocukların hayal güçlerini, el becerilerini ve paylaşımlarını artıracaktır. Bu saatlerin dışında kalan izinli süreleri boyunca özellikle 2-8 yaş arası çocukların hem bilgisayar hem de TV karşısında neler gördüklerini, biz ebeveynlerin çoook iyi kontrol etmemiz gerektiğini anladım. Bu sebeple zaman içerisinde seyredilen çizgi film dizileri seçimimde bazı kriterler oluşturduğumu farkettim.

Önemli 7 farklı kriterimi sizlere şöyle sıralayabilirim:

  • Kaliteli ve değerleri belli olan, alt yapısı iyi bir kurumun yayınını tercih etmek en önemli kriter. Aile ve aile değerlerini ortaya koyan görsel sunumlar baş tacımız olmalı.
  • Hikaye anlatımının doğru ve eksiksiz gelişmesi, sonuçlarının öğretici olması.
  • Çocukların hayal güçlerinin nasıl derin olduğunu hepimiz farkındayız. Bunu destekleyen yayınları evde gündemde tutabileceğimiz görselleri tercih etmeliyiz.
  • Eh birazcıkta eğlence olsun değil mi? Yeri gelince bizler bile dersten , işten sıkılıp farklılık arıyoruz. Müzik, şarkı, dans veya jimnastikle onları yerlerinden kaldırıp hareketlendiren çizgi dizileri tercih edebiliriz.
  • Ebeveynlerin güvenini mesajlarla destekleyen ve verilen bu değerlerin sürekliliğini sağlayabilecek çizgi dizileri tercih etmek gerekiyor.
  • Öyle ki bu süreklilikle, çocuklarımızın evde arkadaşlarıyla oyun oynarken bu değerleri içeren ifadeler kullandığını takip edebilelim.
  • Çizgi filmlerde, karşılaşılan sorunları iyimser ve pozitif bir şekilde çözebilen karakterlerin etkisiyle, oyun oynayan miniklerimizin daha mutlu ve iyimser davranışlar sergilediklerini gözleyebilmek, benim her zaman önem verdiğim başka bir kriterdir
    PRINCE JAMES, PRINCESS AMBER, QUEEN MIRANDA, BAILEYWICK, KING ROLAND, PRINCESS SOFIA, NIGEL

Çizgi filmleri “Disney Channel” kanalında ailecek seyretmek artık bizim için bir aktivite saati oldu. Uzaktan kumandanın ucunda ne var acaba, çocuklarım şimdi neler seyrediyorlar diye oluşan kaygı bulutlarım dağıldı. Çünkü bu yayınlarda, zararlı davranışlara yöneltecek ve örnek teşkil edecek içerik olmadığından aklımda rahat ruhumda.
Bunun yerine çocuklarımın birbirleriyle, arkadaşlarıyla ve büyüklerle görüşürken gösterdikleri barışık, nazik, düşünceli ve içten davranışları, beni ayrıca mutlu ediyor.
Çok hassas mıyım acaba?
Yoo gözlemlerim bu yönde ve bir anne olarak böyle hissediyorum. Ebeveyn olarak eminim sizlerde beni bu noktada çook iyi anlarsınız 😉

Eh hadii, Disney Junior da çizgi film keyfinde son seansı kaçırmayalımmm ;)) yanında da ev yapımı dondurma ileee…

JOLLY ROGER, BUCKY, JAKE, IZZY, CUBBY, SKULLY

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us