YAZILAR

Barcelona Çocukla Gezi rehberi

Barcelona Çocukla Gezi rehberi

Sıra dışı mimarisi, canlı sokakları, cıvıl cıvıl plajları, müzeleri, Akdenizli sıcak kanlı insanları ve tarihi yapılarıyla tam bir turizm cenneti olan Barselona‘yı çocuklarla gezerken çok eğlendik. Bu şehir açık havada çocuklarla yapılacak pek çok aktiviteyi barındırıyor. Tabi buna Joan Miro, Gaudi ve Picasso gibi ünlü ama çılgın sanatçıların eserlerini görmeyi de ekleyebilirsiniz.

Şehrin pek çok hikayesi var, ama bana ilginç ve bir o kadar da öğretici gelen 1992 yılında Olimpiyatlar için şehrin tekrar düzenlenmesi ve inşa edilmesinde 100.000 Barselonalı’nın gönüllü olarak çalışmış olmasıydı. Şimdilerde Avrupalıların denize girmek için tercih ettiği plajların daha önce fabrikalarla dolu bir alan olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu bölge Olimpiyatlar için tekrar düzenlenmiş ve şehrin trafik akışı turizme uygun şekilde düzenlenmiş.

Katalonya Meydanında yer alan fıskiyeli havuz. Burası çok popüler bir alan, çünkü tim gençlerin buluşma noktası. Ayrıca turistler içinde gezilerinin başlangıç noktası olarak belirlenmiş. Genel olarak ziyaretinizde ya Katalonya ya da Kristof Kolombun heykelinin bulunduğu alana geliyorsunuz.

Sapsarı ıhlamur ağaçlarının dökülen yapraklarının arasında çocuklarla beraber kendimi dev baloncukları patlatmaya çalışırken bulunca dedim ki; “Hayatında bir kere bile olsa bir gün bile olsa ziyaret edilmesi gereken bir şehir Berrin burası”.  O yüzden sizler için harika bir Barselona Çocuklu Gezi Rehberi hazırladım. Bir göz atın bakalım, belli mi olur bir gün uğrarsanız Çocukla Gezin yazmıştı dersiniz 😉

Bu baloncukları her yerde görebilirsiniz. Çok eğlenceli oldukları kesin, ama bahşiş verirseniz size yaptırıyorlar bile…

Barselona Çocukla Gezi Rehberi

Barselona’da nerede kalınır?

Çocuklu gezilerde en önemli nokta çocuklarınızın kaç km yürüyebilecekleri ya da sizin kaç km puset sürebileceğiniz ve tabi kalış süreniz. Barselona gibi bir şehre en az ayırmanız gereken süre 3 gündür. Tabi yaz mevsimini tercih ediyorsanız 1 hafta kalmanızı öneririm. İlk defa gidip tarihi ve önemli yerleri gezecekseniz Bus turistic Hop on hop off otobüslerinin başlangıç noktası olan Katalunya meydanı veya yakınında olan La Rambla caddelerine yakın sokaklarda yer alan otel veya residence’larda kalmanızı öneririm. Eğer tatilinizde İspanya sahillerinde de deniz girmeyi istiyorsanız yine bu iki merkez yine uygun çünkü metro ile plaj yakınlarına ulaşabilirsiniz. Şehrin merkezinden uzakta olan ve yıldızı daha çok olan uygun bütçeli otelleri tercih ediyorsanız da mutlaka metro durağına yakın olanda kalmanızı öneririm. Yalnız böyle bir durumda akşamları hareketlenen şehir sokaklarının bohem havasını pek yaşayamıyorsunuz.

Uçakla Barselona’ya indikten sonra otelinize nasıl ulaşabilirsiniz?

Birkaç alternatifiniz olduğunu söylemeliyim. Bunlar taksi, aerobus ve metro seçenekleri. Eğer 2-3 aile beraber gidiyorsanız Otel-pickup kullanın.  Havaalanı ile kent merkezi sanırım 20 km gibi bir uzaklıkta olduğundan taksiyi tercih ederseniz 30 Euro gibi bir ücretle otele varabilirsiniz, ki çocuklu ailelere öneririm. En çok rağbet gören Aerobus A1 ve A2 otobüsleriyle de 45 dakika gibi bir sürede şehir merkezindeki meydanlara ulaşabilirsiniz. A1 terminalinden 5 dakikada bir kalkan otobüslerin ücreti tek yön gidiş 5,90 Euro civarı ve 4 yaş altına ücretsizdir. Metro ise en ucuz olan yöntem ama şehre yeni inmişken yanınızda çocuklarla hangi alternatifte bilet alsam diyerek zaman kaybetmeyin.

Barselona’da trafik Big Bus turlarına göre ayarlanmış. Bunların yanısıra isterseniz şehirdeki ilginç noktaları bisikletinizle ailecek gezebilirsiniz. Yol ve kaldırımlar buna göre düzenlenmiş.

Barselona gezinizde hangi toplu taşıma aracını  kullanabilirsiniz?

Çocuklu geziyorsanız net olarak Barselona Bus Turistic Hop on Hop Off otobüslerini öneriyorum. Metro veya otobüslerle vakit kaybetmeyin. Barselona’da gezilecek önemli yerlerin hepsini 3 farklı rotayla gezdiriyor. Her güne bir rotayı takip ederek Barselona’da Çocukla Gezilecek Yerleri ziyaret edebilirsiniz. Türkçe olarak hazırlanmış olan rehberi de çocuklar gayet güzel dinleyerek tüm şehri görüyorlar. Rotanın başlangıç ve bitiş noktalarının Katalunya Meydanı olması da bir avantaj. Çünkü bütün gün oradan oraya koşturduğunuz çocuklar dinlenmek için otele az mesafeyle varabiliyorlar. Tek dezavantaj otobüslerin üstünün açık olması, çok sıcaklarda alt kattaki klimalı bölüme geçebilirsiniz. Eğer toplu taşıma araçlarını kullanabiliriz diyorsanız Barcelona Card alın. Bu kartın avantajı şehir toplu taşıma araçlarını limitsiz kullanabiliyorsunuz ve pek çok müzeye ücretsiz ve hızlı giriş yapıyorsunuz.

Ailecek bisikletle gezebiliriz diyorsanız trafik ve kaldırımlar buna göre düzenlenmiş. Önemli noktalara bisikletinizle gidebilirsiniz ama Barselona’da bazı yerler tepelerde buraları görmek için yine otobüs veya Hop on hop off kullanmanızı öneririm.

Ayrıca Avrupa gezilerinizde her yerde pusetle rahatlıkla dolaşabilirsiniz, sadece metroya inişlerde puset ve bebeği taşımak için yardıma ihtiyacınız olabilir.

Pablo Espanyol’den gördüğünüz manzara ve daha ötesi tabi bu kareye giremedi.

Barselona’ya ne zaman gidilir?

Mayıs’tan Kasım sonuna kadar olan dönemde şehri rahatlıkla gezebilirsiniz. Genel olarak ılıman bir iklime sahip olan Barselona yaz aylarında çok sıcak oluyor. Denize girecekseniz avantajlı olduğunu söyleyebilirim, ama geziyorsanız 15 Temmuz- 15 Ağustos arasında sıcakta çocuklarla yürümek pek iyi bir fikir olmayacaktır. Kışında tahminimce İzmir koşullarında iklim yaşayan bir şehir genel olarak 8 derecenin altına nadir düşüyormuş. Dolayısıyla yazın mutlaka şapka, gözlük, terlik ve güneş kremi almanızı öneriyorum. Sıcaktan hoşlanmıyorsanız  Ocak, Şubat ve Nisan arasında gezmenizi öneririm.

İspanyolların çoğunluğu İngilizceyi pek anlamıyorlar. Yeni nesil az çok konuşabiliyor  ama eskilerrrle anlaşmak için yanınızda belkide bir sözlük gerekebilir. Ama biz yol boyunca hep yaşlı amca ve teyzelere sorular sorduk. Bize İspanyolca anlatmalarına rağmen mimik ve beden hareketleri ve yakaladığımız bazı kelimeler sayesinde çoğu yeri kolaylıkla bulduk. Hatta bize espriler bile yapabilecek kadar sıcak kanlı olduklarını söyleyebilirim hemen kaynaşıyorsunuzzz.

Barselona için diyebileceğim ve tavsiye edebileceğim tek yemek balık ve tabiki Paella!!!

Barselona’da ne yenir?

Yemek için gitmeden önce pek çok blog okuyup foursquare’de pek çok yeri işaretledim. Gurme olduğumu söyleyemem ama önerim paella ve denizden çıkan herşey. Çocuklar için her zaman pizza ve makarna alternatifleri restoranlarda yer alıyor. Plaja giden yol üstünde birçok balıkçıdan yiyebilirsiniz. Ayrıca La Rambla üzerinde bulunan Plaça Reial’in ambiyansına bayıldım. Çocuklar meydanda kovalamaca oynarken sizde tarihi mekanda keyifli ve huzurlu yemek yiyebileceğiniz pek çok restoran bulabilirsiniz. ( Port- Vell adlı restoran plaj bölgesini gezerken önünüze çıkarsa paellayı burada mutlaka tadın.)

Caddeler üzerinde yer alan marketlerden su, meyve ve sandviç temin edebilirsiniz. La Rambla’nın üzerinde yer alan Carrefour’dan hem sandviç hem de günlük portakal suyunuzu taze sıkarak alabilirsiniz. Ayrıca yine La Rambla caddesi üzerinde yer alan ilginç bir hal olan Merkat de la Boqueria’da mutlaka uğramanızı öneririm. Şehirdeki en taze sebze, meyve ve balıkları burada bulabilirsiniz. Hatta bazı tezgahlarda istediğiniz ürün pişirtebiliyorsunuz. Aslında bu şekilde çoğu yere göre daha hesaplı bir alternatif oluyor.

Muhteşem bir gösteriydi kaçırmayın, mutlaka saat 19.00 seansını yakalayın

Barselona’da pek çok festival düzenleniyor. Eğer böyle bir dönemde seyahat edecekseniz mutlaka etkinliklere katılmaya çalışın. Eğer bunlara bilet bulamazsanız La Rambla’ya yakın yerlerde bulunan akşam çocuklarla seyredebileceğiniz Flamenko gecelerini kaçırmayın. Aslında sadece oturup seyretmek isteyeceğiniz gösterinin eşliğinde yemek alternatifi sunuyorlar. Tabi bu durumda bilet fiyatı 3 katına çıkıyor, ailecek gidince de bütçe üzeri gereksiz bir harcama oluyor. Bu nedenle  sadece gösteriyi seyredebileceğimiz Flamenco Barselonayı bulduk. Hemen kapısında 15 Euro kişi başı ve çocuklar ücretsiz olarak bilet aldık.

Port Vell’de bir akşamüstü ve günbatımında insanlar bisikletle, patenle geziyorlar, yürüyüş yapıyorlar. Plajdan dönenler kendilerine dinlenecek kafeler arıyor. Çok keyifli olan bu bölgeyi biz çok sevdik.

Barselona şehrinin plaj bölgesi olan Barcelonata 1,1 km uzunlukla popüler. Tabi farklı plaj seçenekleri de mevcut. Plajın hemen başında yer alan San Sebastia’yı ailelere öneriyorum. Kumsalda cankurtaran ve sağlık ekibi olarak Kızıl Haç her daim hazır. Haziran ayında seyahat etmemize rağmen biz tercihimizi kültürel alanları gezmekten yana kullandık. O nedenle Barselona’da çocukla plajda gerekenler hakkında size bilgi veremiyorum. Yalnız gezerken gördüklerim sebebiyle ailelere en uygun plajın San Sebastia olduğunu söyleyebilirim.

Barselona’da Çocukla Gezilecek yerlerin giriş biletlerini online almanızı tavsiye ederim. Hem daha hesaplı hem de hızlı giriş biletleri bulacağınız şu linkten bir gün önce hatta gezi sabahında bile rezervasyon yapmanız mümkün.

Barselona Hayvanat Bahçesindeki güzel flamingolar ve yansıması 😉

Barselona’da Çocukla Gezilecek Yerler listesinde nereler olmalı?

Sagrada Familia Bazilikası, Park Güell, Hayvanat Bahçesi, Poble Espanyol, La Rambla Caddesi, Camp Nou Stadyumu, Picasso Müzesi, Plaça de Catalunya, Barcelonata, Katalan Ulusal Müzesi, Park de la Ciutudella, Casa Batllo ve Casa Mila.

La Rambla caddesi üzerinde yer alan bu market meyve sebze hali aslında. Günümüzde hem bunları satıyorlar hem de pişiriyorlar.

Katalanların başkenti olan Barselona, çocuklarla Avrupa’da seyahat ettiğimiz  şehirler arasında en kolay gezdiğimiz ve eğlendiğimiz yer oldu. Ailecek yaşadığımız tecrübelerimizi aktarmaya çalıştığım Barselona Gezi Rehberimin ailecek yapacağınız Barselona seyahatinizde faydası olacağını umuyorum. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden olan  Barselona’da keyifli tatiller geçirmenizi dilerim.

Barselona sokakları Katalan bayraklarıyla dolu.


BENZER YAZILAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir